fbpx

Joga na menstruację

W czasie menstruacji organizm wydziela więcej hormonów. Dlatego też pojawiają się zmienne nastroje, obrzęki i inne objawy takie jak silne bóle podbrzusza, odcinka lędźwiowego czy krzyżowego, zawroty i bóle głowy oraz nudności. Praktyka jogi w tym czasie łagodzi wiele z powyższych dolegliwości. Niestety nie zaleca się niektórych pozycji gdyż mogą być szkodliwe dla zdrowia kobiety a szczególnie źle mogą wpłynąć na prawidłowe działanie jej układu hormonalnego. W czasie menstruacji kobieta powinna zrezygnować z praktyki asan odwróconych, skrętów czy pozycji napinających i uciskających brzuch. Skupić się należy szczególnie na pozycjach relaksacyjnych, rozluźniających plecy i bardzo spiętą w tym czasie miednicę. Pamiętajmy także o wahaniu nastroju spowodowanego nagłym spadkiem progesteronu. W czasie menstruacji organizm dąży między innymi do regulacji temperatury ciała, szybkości oddychania czy normalizacji poziomu glukozy w krwi. Kobieta w tym czasie czuje się zmęczona, przygnębiona i nieatrakcyjna, dlatego tym bardziej powinna pozwolić sobie na „nic nie robienie”. Poniższe asany jej w tym na pewno pomogą 🙂

Savasana

Pozycja martwego ciała. Usiądź przed kocem na macie, wyprostuj nogi i ustaw dokładnie w osi kręgosłupa. Następnie rozszerz stopy na szerokość bioder. Ułóż równo plecy na kocu. Ułóż głowę dokładnie w osi kręgosłupa. Koc powinien podpierać głowę i szyję tak aby głowa nie odchylała się do tyłu. Naciskając łokciami na podłogę rozpłaszcz łopatki na kocu i rozluźnij ręce po bokach tułowia a dłonie skieruj wnętrzem do góry. Pod kolana połóż wałek lub wysoką poduszkę – puść stopy swobodnie na bok, rozluźnij się i oddychaj głęboko.

Supta baddha ​konasana

Połóż się na podłodze, zegnij nogi w kolanach i odsuń od siebie uda. Złącz podeszwy stóp i zbliż stopy do pośladków. Spróbuj opuścić kolana do podłogi nie napinając i nie unosząc lędźwiowego odcinka kręgosłupa. Zamknij oczy. Spokojnie i głęboko oddychaj. Całkowicie rozluźnij brzuch i miejsca, które czujesz, że są spięte. Pozostań w pozycji co najmniej 10 minut. Rękami złącz kolana i wyprostuj nogi.     

Supta virasana

Uklęknij na macie a następnie usiądź pośladkami na łydkach. Kolana blisko siebie, uda równolegle do siebie. Dociśnij kolana i grzbiety stóp do podłogi. Złap dłońmi za kostki, powoli odchyl tułów do tyłu i oprzyj się na łokciach. Następnie odchyl się mocniej kładąc tułów na macie. Kość łonowa do góry kość ogonowa w dół. Przenieś ręce za głowę i wyprostuj łokcie – dłonie wnętrzami do sufitu. Rozluźnij brzuch i swobodne oddychaj.      

Janu sirsasana

Usiądź na macie. Wyprostuj nogi, uda zaciśnij a rzepki kolanowe podciągnij. Zegnij prawe kolano i umieść stopę wewnątrz uda, przy kroczu. Z wdechem podnieś wyprostowane ręce i na wydechu pochyl się do nogi. Postaraj się złapać rękami stopę lub umieść ręce za nią łapiąc dłońmi za nadgarstki. Pozostań w pozycji ok. 7 oddechów. Powtórz na drugim kolanie.     

Trianga mukhaikapada paschimottanasana

Usiądź na macie. Wyprostuj nogi, uda zaciśnij a rzepki kolanowe podciągnij. Zegnij prawe kolano i umieść stopę pod pośladkiem. Z wdechem podnieś ręce i na wydechu pochyl się do nogi. Postaraj się złapać rękami stopę lub jeśli jesteś w stanie złap za nadgarstek za stopą. Pozostań w pozycji ok. 7 oddechów. Powtórz na drugim kolanie.     

Paschimottanasana

Usiądź na podłodze z wyprostowanymi nogami na guzach kulszowych z miednicą pionowo i prostymi plecami. Złącz stopy i wyciągnij pośladki z pod siebie. Na wdechu unieś ręce do góry i rozciągnij kręgosłup oraz przód tułowia. Na wydechu, trzymając wyciągnięte, proste plecy i proste kolana pochyl się do przodu i chwyć rękoma nasady małych palców.