Czy wiesz jak pozbyć się stresu oraz dbać o kondycję w godzinach pracy? Zobacz jakie asany można wykonywać podczas pracy w biurze i nie tylko.
Pies z głową w dole skupia uwagę na tych wszystkich ciasnych obszarach. Praca siedząca powoduje przykurcz tylnej linii ciała. Pozycja ta doskonale rozciąga ciało, również wzmacnia ramiona i nogi.
Pozycja konia. Rozstaw szeroko nogi i ugnij kolana, stopy skieruj na zewnątrz tak aby tworzyły jedną linię. Ręce zegnij delikatnie w łokciach a dłonie złącz razem. Głową wyciągaj kręgosłup w górę. Oddychaj głęboko.
Pozycja intensywnego rozciągania bocznego. Stań w rozkroku na szerokość bioder. Ręce wyprostowane w łokciach zapleć za plecami. Następnie zegnij delikatnie nogi w kolanach i pochylając się do przodu staraj się jak najdalej odsunąć wyprostowane ręce od pleców. Pamiętaj aby Twój kręgosłup pozostał wyprostowany.
Pozycja drzewa. Stań prosto po czym zegnij lewą nogę w kolanie i umieść piętę na prawym udzie jak najbliżej krocza. Podnieś ręce, wnętrza dłoni skieruj do sufitu i na wdechu, wyciągając się od bioder po pachy od pach po nadgarstki podnieś ręce do góry. Utrzymuj swobodny oddech.
Pozycja wojownika I. Stań w szerokim rozkroku. Wyciągnij ramiona do boku, skręć wnętrza dłoni do sufitu a następnie na wdechu podnieś ramiona do góry, tak aby były równolegle do siebie. Jeżeli możesz, połącz dłonie wnętrzami. Skręć prawą stopę do wewnątrz pod kątem 45 stopni a lewą ustaw pod kątem 90 stopni. Wyrównaj obie stopy, tak aby znalazły się w jednej linii. Na wydechu ugnij lewe kolano, tak aby tworzył się kąt 90 stopni. Udo zgiętej nogi powinno znajdować się równolegle do podłogi. Prawa noga musi pozostać prosta i mocna, nie odrywaj pięty od podłogi. Wyciągaj boki tułowia do góry. Oddychaj spokojnie, odchyl głowę do tyłu i patrz w górę jeśli nie masz zawrotów głowy ani problemów z utrzymaniem równowagi. Powtórz wszystko na drugą stronę.
Pozycja wojownika II. Stań w szerokim rozkroku. Skręć lewą stopę nieznacznie do środka a prawą nogę ustaw 90 stopni na zewnątrz. Zegnij prawą nogę do kąta 90 stopni tak, aby kolano znalazło się nad kostką, a udo było równoległe do podłogi. Dociśnij lewą stopę do podłogi zadbaj aby lewa noga była wyprostowana. Wyciągnij kręgosłup w górę. Wyprostuj obie ręce i ustaw w jednej linii z nogami. Mostek do przodu i w górę. Wykonaj pozycję na obie strony ciała.
Pozycja odwróconego kąta. Uklęknij na macie. Przesuń prawą nogę do przodu, tak aby kolano wyznaczało kąt prosty. Połóż lewą dłoń po zewnętrznej stronie prawego kolana a prawą dłoń na biodrze. Odpychając się lewą ręką staraj się skręcać tułów tak, aby klatka piersiowa była równoległa do brzegu maty. Połóż lewą dłoń na podłodze lub na klocku do jogi (może to również być bardzo gruba książka czy garnek). Podwiń palce tylnej stopy a następnie unieś kolano nad podłogę, wyciągając się od lewej pięty staraj się wyprostować tylną nogę w kolanie i położyć piętę na podłodze. Stopa powinna być nieznacznie skierowana do środka. Przesuń prawe ramię nad głowę. Prawy bark powinien znajdować się tuż za głową, twarz skierowana w górę. Wyciągnij rękę mocno za siebie, dłoń powinna być skierowana wnętrzem do podłogi. Powtórz pozycję na drugą stronę.
Pozycja półksiężyca. Stań na macie w szerokim rozkroku tak aby palce stóp skierowane były do dłuższego prawego brzegu maty. Na wdechu zegnij lekko kolano i połóż opuszki palców prawej dłoni na podłodze lub na klocku do jogi. Oderwij lewą stopę na od podłogi i przysuń ją do prawej, tak aby ciężar ciała spoczywał na ugiętej prawej nodze. Na wydechu wyprostuj prawą nogę, tym samym lewą nogę unieś do góry. Lewa i prawa noga powinny utworzyć kąt 90 stopni. Następnie wyciągnij lewą rękę do góry, tak aby była przedłużeniem prawej ręki. Spójrz do góry w stronę wyciągniętej w górę dłoni.
Stań prosto w lekkim rozkroku na szerokość bioder. Ręce ułóż wzdłuż ciała z dłońmi zwróconymi wnętrzem do tułowia. Oddychaj spokojnie i głęboko. Wytrzymaj w tej pozycji kilka minut.
Pozycja orła. Stań prosto, ugnij kolana następnie unieś lewą stopę i balansując na prawej, skrzyżuj lewe udo ponad prawym. Wyciągnij ramiona równolegle do podłogi, rozszerzając szeroko łopatki, wyprostuj plecy. Skrzyżuj ramiona z przodu tułowia, tak aby prawe ramię było ponad lewym, następnie ugnij łokcie. Ułóż prawy łokieć w zgięciu lewego i unieś przedramiona prostopadle do podłogi. Grzbiety rąk powinny się przykrywać.
Pozycja krzesła to jedna z podstawowych pozycji stojących, w której uczymy się kształtować poczucie równowagi. Dzięki świadomej i regularnej pracy w tej asanie, możemy równomiernie rozwinąć mięśnie nóg, wzmocnić kostki, piszczele i uda. W pozycji szeroko otwieramy klatkę piersiową i tonizujemy narządy wewnętrzne. Warto o niej pamiętać w codziennej praktyce. Przydaje się również do poprawy płaskich stóp i stymulacji narządów jamy brzusznej. Stań prosto ze złączonymi nogami. Następnie zegnij nogi w kolanach a ręce zapleć i wyprostowane unieś w górę.