Wielu Panów w dalszym ciągu nie jest zbytnio przekonanych co do faktu, iż joga powinna być praktykowana przez mężczyzn. W rzeczywistości mężczyźni mogą czerpać jeszcze więcej korzyści z niektórych pozycji jogi, niż kobiety, dzięki większym i bardziej rozbudowanym mięśniom, którymi zwykle się przechwalają. Jeśli perspektywa wygięć i skrętów jest trochę zbyt onieśmielająca, nie martw się, wciąż możesz doświadczyć asan, które otwierają nogi, biodra, klatkę piersiową i ramiona, a nawet niektóre, pomogą Ci budować mięśnie w całym ciele. Wypróbuj 10 niesamowitych pozycji jogi dla mężczyzn.
czyli Stanie do przodu, uelastycznia tylną część nóg, bioder i pleców. Ta pozycja stała się jeszcze bardziej atrakcyjna dla niezłomnych mężczyzn, gdyż można ją łatwo modyfikować. Jeśli nie możesz dotrzeć do podłogi, trzymaj ręce na udach, łydkach lub używaj klocków do jogi, aby skrócić odległość. Poza rozciąganymi mięśniami, pochylanie do Przodu obniża ciśnienie krwi, łagodzi bóle głowy, poprawia krążenie i pomaga lepiej spać. A jeśli pozwalasz grawitacji wykonywać swoją pracę w tej pozycji rozluźnisz głowę i szyję. Możesz również zmniejszyć napięcie, które często nosimy w górnej części ciała. Stań prosto z nogami na szerokość bioder. Unieś do góry ramiona a tułów zegnij prowadząc ruch od bioder. Dłonie opuść do ziemi. Wyciągaj tułów do przodu, zachowując proste plecy.
Pozycja wojownika. Ta kultowa postawa rozciąga mężczyzn tam, gdzie tego najbardziej potrzebują - biodra i ramiona. Oprócz otwarcia tych ciasnych obszarów, Virabhadrasana jest wzmacniającą postawą. Buduje mięśnie ud wraz z obszarami wokół kolan, co oznacza większą stabilność i ochronę wrażliwych stawów podczas sportów o dużym wpływie. Chcesz mocniejszych ramion? Spróbuj utrzymać tę pozycję przez 10-15 oddechów i nigdy już nie będziesz pytać, czy joga jest fizycznie trudna. Stań w szerokim rozkroku. Wyciągnij ramiona do boku, skręć wnętrza dłoni do sufitu a następnie na wdechu podnieś ramiona do góry, tak aby były równolegle do siebie. Jeżeli możesz, połącz dłonie wnętrzami. Skręć prawą stopę do wewnątrz pod kątem 45 stopni a lewą ustaw pod kątem 90 stopni. Wyrównaj obie stopy, tak aby znalazły się w jednej linii. Na wydechu ugnij lewe kolano, tak aby tworzył się kąt 90 stopni. Udo zgiętej nogi powinno znajdować się równolegle do podłogi. Prawa noga musi pozostać prosta i mocna, nie odrywaj pięty od podłogi. Wyciągaj boki tułowia do góry. Oddychaj spokojnie, odchyl głowę do tyłu i patrz w górę jeśli nie masz zawrotów głowy ani problemów z utrzymaniem równowagi. Powtórz wszystko na drugą stronę.
Pozycja krzesła to jedna z podstawowych pozycji stojących, w której uczymy się kształtować poczucie równowagi. Dzięki świadomej i regularnej pracy w tej asanie, możemy równomiernie rozwinąć mięśnie nóg, wzmocnić kostki, piszczele i uda. W pozycji szeroko otwieramy klatkę piersiową i tonizujemy narządy wewnętrzne. Warto o niej pamiętać w codziennej praktyce. Przydaje się również do poprawy płaskich stóp i stymulacji narządów jamy brzusznej. Stań prosto ze złączonymi nogami. Następnie zegnij nogi w kolanach a ręce zapleć i wyprostowane unieś w górę.
Pies z głową w dole skupia uwagę na tych wszystkich ciasnych obszarach, które rzucają wyzwanie mężczyznom - ścięgna, łydki, ramiona, ramiona, plecy, biodra i inne. Doskonale rozciąga ciało, również wzmacnia ramiona i nogi. Być może jeszcze ważniejsze dla mężczyzn jest to, co Adho Mukha Savasana robi dla serca. Ta niesamowita asana wzmacnia je, ponieważ poprawia krążenie, zmniejsza stres i pomaga obniżyć ciśnieniu krwi. Usiać na macie na piętach. Kolana i stopy ustaw tak, żeby były w linii z biodrami. Wyprostuj ręce i pochyl się do przodu. Podciągnij stopy, odepchnij się dłońmi od podłogi i wypchnij pośladki do sufitu. Wyprostuj ręce i nogi, stopy równoległe do siebie. Podciągnij rzepki w kolanach. Wypchnij uda w tył i zbliż tułów do ud. Wepchnij łopatki w głąb pleców staraj się jak najbardziej wydłużać boki tułowia.
Pies z głową w górę to druga pozycja psa, może pomóc otworzyć klatkę piersiową i wzmocnić plecy i ramiona. Ta postawa pomoże każdemu, kto siedzi za biurkiem lub jeździ samochodem przez zbyt wiele godzin każdego dnia, otwierając zgięcia brzucha i biodra. Dla mężczyzn, którzy również korzystają z bardziej wymagających ćwiczeń, Urdvha Mukha Svansana to świetny sposób na rozgrzanie się i rozciągnięcie mięśni oraz przepływ krwi. Pies z głową w górę pomaga także każdemu, kto zmaga się z trudnościami z oddychaniem. Połóż się płasko na podłodze, na brzuchu. Wyprostowane dłonie połóż na podłodze, na wysokości talii a palce skieruj do przodu. Ustaw stopy na szerokość bioder i oprzyj na podbiciach. Z wdechem unieś klatkę piersiową i uda do góry.
Pozycja motyla poprawia seksualność, zwiększa przepływ krwi do miednicy, nerek, prostaty i pęcherza. Zwiększa świadomość i energię w okolicy bioder. Usiądź na macie przy ścianie. Zegnij nogi w kolanach i złącz podeszwy stóp tak, by ich zewnętrzne krawędzie dotykały podłoża a pięty krocza. Złap dłońmi palce stóp i wyciągnij plecy w górę. Kolana, łydki i uda kieruj w dół a brzuch w górę. Czubkiem głowy wyciągaj kręgosłup w górę.
Pozycja gołębia jest trudna, ale możesz się w nią ułożyć, gdy twoje biodra otwierają się coraz bardziej. Ponieważ jest to potężny sposób na otworzenie pośladków, ścięgien, przywodzicieli i zginaczy bioder. Pozycja gołębia może Ci pomóc, gdy bierzesz udział w aktywności fizycznej, noszeniu ciężkich przedmiotów itp. Gdy uwolnisz napięcie w biodrach, poczujesz również korzyści w dolnej części pleców i innych częściach ciała. Usiądź w siadzie skrzyżnym na macie. Następnie nie zmieniając pozycji prawej nogi postaraj się wyprostować prawą nogę i odchylić ją do tyłu, tak aby przód uda leżał na macie. Wyprostuj plecy, dłonie oprzyj na macie na opuszkach palców. Wykonaj pozycję zmieniając układ nóg.
Pozycja mostu. Nie jest niczym niezwykłym, że mężczyźni doświadczają napiętych mięśni w obrębie tułowia, ale most może pomóc w otworzeniu górnej części ciała i uwolnieniu tych napiętych mięśni. Bez względu na to, czy zdajesz sobie z tego sprawę, czy nie ciasnota w tym obszarze powoduje płytkie oddychanie a nawet sprawia, że inne aktywności fizyczne stają się trudniejsze. Z biegiem czasu, ćwicząca postawa mostu stworzy więcej miejsca w klatce piersiowej i ułatwi Ci pełniejszy oddech. Połóż się na macie. Zegnij nogi w kolanach i rozstaw stopy na szerokość bioder. Następnie unieś biodra do góry. Podwiń barki pod siebie – przechodząc na ich szczyty i umieść ręce oparte na łokciach pod biodrami.
Wariant z paskiem, może być początkowo trudny, ale ta pozycja otwiera dolną część pleców, aby energia poruszała się swobodniej a kiedy to robi stymuluje również gruczoł krokowy i poprawia trawienie. Kobiety mogą nadal przeważać liczbę mężczyzn w studiach jogi, ale czasy się zmieniają. Coraz więcej mężczyzn wkracza na matę, aby się rozciągnąć, wzmocnić, oddychać i otworzyć. Jeśli chcesz ją wypróbować, ale nieco się boisz, po prostu spróbuj ją w domu. Zobacz ile jogi może pomóc w każdym aspekcie twojego życia. Kto wie, może wkrótce zaprosisz swoich kumpli do przyłączenia się do zajęć jogi. Przygotuj sobie jakiś pasek. Połóż się na plecach na macie. Wyprostuj lewą nogę na podłodze, palce skierowane do sufitu, stopa aktywna. Wyprostuj prawą nogę w kolanie. Trzymając końce paska w obu dłoniach umieść jego środek na prawym śródstopiu. Następnie przyciągając rękoma pasek do siebie pociągnij nogę jak najbardziej w górę. Następnie zmień nogę. Na koniec możesz umieścić obie nogi na pasku i podnieść je w górę przyciągając pasek do siebie.