fbpx

Joga w ciąży i połogu

Joga w ciąży może być uprawiana nie tylko przez kobiety, które już wcześniej ją praktykowały, ale i nowicjuszki w tej dziedzinie. Oczywiście jeśli kobieta nigdy nie praktykowała jogi to powinna zacząć w drugim trymestrze po upewnieniu się u lekarza ginekologa, że dzidziusiowi nic nie grozi. Kobiety, które praktykowały regularnie jogę zanim dowiedziały się o stanie błogosławionym mogą ją normalnie praktykować, oczywiście jeśli ciąża nie jest zagrożona. Na początku ciąży ćwiczenia przeznaczone są tylko dla kobiet, które już wcześniej praktykowały jogę.

Tadasana

Stań prosto w lekkim rozkroku na szerokość bioder. Ręce ułóż wzdłuż ciała z dłońmi zwróconymi wnętrzem do tułowia. Oddychaj spokojnie i głęboko. Wytrzymaj w tej pozycji kilka minut.

Supta baddha konasana

Połóż się na podłodze, zegnij nogi w kolanach i odsuń od siebie uda. Złącz podeszwy stóp i zbliż stopy do pośladków. Spróbuj opuścić kolana do podłogi nie napinając i nie unosząc lędźwiowego odcinka kręgosłupa. Zamknij oczy. Spokojnie i głęboko oddychaj. Całkowicie rozluźnij brzuch i miejsca, które czujesz, że są spięte. Pozostań w pozycji co najmniej 10 minut. Rękami złącz kolana i wyprostuj nogi.     

Viparita karani

Połóż się pod ścianą a nogi umieść na niej tak aby z tułowiem utworzyły kąt 90 stopni. Trzymaj nogi uniesione do góry - wyprostowane bądź rozłożone na boki. Utrzymuj głęboki i swobodny oddech. Wytrzymaj kilka minut.     

Savasana na boku

Połóż się na macie na boku. Ułóż pod głową złożony koc a także wałek między udami. Ugnij kolana, zewnętrzną rękę umieść na boku tułowia, a dłoń na biodrze tak aby nie zamykać klatki piersiowej.     

W II trymestrze i III trymestrze najlepsze dla ciężarnych będą asany:

Upavistha konasana

Usiądź na macie w siadzie prostym a następnie szeroko rozłóż nogi. Wyciągnij pośladki. Nogi powinny przylegać do podłogi, dociśnij do podłogi także tyły ud. Umieść dłonie na podłodze przed sobą. Unieś klatkę piersiową do góry, jednocześnie pochylając miednicę do przodu. Ręce powoli staraj się wyciągać jak najdalej do przodu. Utrzymaj tę pozycję przez kilka oddechów. Za każdym wdechem staraj się schodzić coraz niżej zbliżając tułów do podłogi. Staraj się utrzymywać wyprostowane plecy.     

Parvatasana svastikasana

Usiądź w siadzie skrzyżnym, a następnie zapleć palce rąk. Unieś ręce nad głowę powolnym ruchem, a barki opuść w dół. Postaraj się wyprostować całkowicie łokcie, otwórz barki i pachy. Powoli opuść ręce i znów unieś je do góry, ćwiczenie powtarzaj przez kilka minut. Ręce podnoś na wdechu a opuszczaj na wydechu.